- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Barometr WHC – Raport
Czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ istotnie wydłużył się. W czerwcu i lipcu 2013 r. średni czas oczekiwania na teoretycznie „gwarantowane” świadczenia zdrowotne wynosił w Polsce ok. 3 mies. podczas, gdy na początku roku 2013 (przełom lutego i marca) czas ten wydłużył się w sposób istotny o 0,5 mies. W zestawieniu do tego samego okresu rok wcześniej (czerwiec i lipiec 2012 r.) czas oczekiwania wydłużył się aż o 0,8 mies. Rok temu pacjenci czekali w kolejkach „po zdrowie” ok. 2,2 mies.
Największym ograniczeniem dostępu do świadczeń „gwarantowanych” dla pacjentów w Polsce w dalszym ciągu są kolejki na wizytę do lekarza specjalisty. Obok utrzymujących się długich kolejek do lekarzy specjalistów, istotnym ograniczeniem są utrzymujące się kolejki na realizację niektórych świadczeń diagnostycznych oraz zabiegów. Długi czas oczekiwania na realizację niektórych świadczeń zdrowotnych może nieodwracalnie pogarszać szanse pacjenta na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia. Wiąże się również ze zwiększonymi kosztami ZUS (renty) oraz licznymi kosztami pośrednimi.
Uzyskane wyniki świadczą nie tylko o braku poprawy w dostępności do podstawowych świadczeń zdrowotnych, ale o istotnym pogorszeniu sytuacji w ochronie zdrowia w Polsce.
Najdłuższa kolejka występuje obecnie w ortopedii i traumatologii narządu ruchu, gdzie czas oczekiwana wynosi 11,5 mies. (zmiana z 12 mies. odnotowanych na przełomie lutego i marca 2013 r.); w okulistyce, gdzie aktualnie czeka się przeciętnie 7,8 mies. (zmiana z 4,9 mies.) oraz w angiologii, gdzie czas oczekiwania wynosi 7, 2 mies. (zmiana z 3,9 mies.).
Najkrócej pacjenci czekają na realizację świadczeń w dziedzinach: radioterapia onkologiczna (0,7 mies.), medycyna paliatywna (0,8 mies.), położnictwo i ginekologia (0,9 mies.) oraz w dziedzinie chorób płuc, gdzie średni czas oczekiwania również wynosi aktualnie 0,9 mies.
http://www.korektorzdrowia.pl/wp-content/uploads/barometr-whc_5_2_2013.pdf