- Strona główna
- Aktualności
- Ubezpieczenia zdrowotne
- System ochrony zdrowia
- Pytania i odpowiedzi
- Kontakt
- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
System ochrony zdrowia
W marcu 2011 r. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Jej uchwalenie dawałoby bowiem realną szansę na poprawę opieki zdrowotnej w Polsce, bez podnoszenia obowiązkowych składek. Nowe przepisy muszą być jednak bardzo precyzyjne, zarówno w definicji dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, wdrażaniu mechanizmów umożliwiających jego upowszechnienie, określeniu zasad chroniących prawa pacjentów nieubezpieczonych dodatkowo oraz ustaleniu roli poszczególnych uczestników rynku medycznego, w tym nadzoru ubezpieczeniowego.
Dobrze przygotowana ustawa przyniesie szereg korzyści:
- pacjent znajdzie się tam, gdzie powinien być od zawsze – w centrum systemu,
- przychodnie i szpitale będą mogły konkurować o kontrakty z towarzystwami ubezpieczeniowymi,
- ubezpieczyciele będą mogli konkurować między sobą o klienta,
- zapewniony zostanie odpowiedni nadzór nad usługami związanymi z ubezpieczeniem zdrowotnym,
- zapewnione zostaną warunki do rozwoju kompleksowych ubezpieczeń szpitalnych.
Dodatkowa składka, dodatkowe korzyści
Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne to powszechnie i – co najważniejsze – z sukcesem stosowane w Europie rozwiązanie. Gwarantuje ono szybszy dostęp do lekarzy i zabiegów medycznych. To także szansa na lepszy standard świadczonych usług: zarówno lepiej wyposażone pokoje szpitalne, jak i nowocześniejszy sprzęt medyczny.
Obecnie oferta prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych działa w Polsce niezależnie od publicznego systemu opieki zdrowotnej. Dodatkowy „zastrzyk” funduszy pochodzących ze sprzedaży polis zdrowotnych mógłby skutecznie pomóc w walce z patologiami obecnego systemu – kolejkami do lekarzy-specjalistów i zabiegów czy tzw. szarą strefą.
Najważniejsze cechy rozwiązania:
- Dodatkowe ubezpieczenie będzie dobrowolne,
- Dodatkowa składka ubezpieczeniowa pozwoli na lepszy dostęp do świadczeń medycznych i wyższe standardy usług,
- Dodatkowa składka nie musi być wysoka, pod warunkiem, że ubezpieczenia będą powszechne.
Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych
Towarzystwa Ubezpieczeniowe (TU) oferują kilka rodzajów polis zdrowotnych. W zależności od wariantu, różnią się one zakresem ochrony i dostępnych świadczeń.