- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.), odbył się zdalny pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?". Podczas pojedynku eksperci apelowali, że należy się wreszcie zdecydować w Polsce na jakieś rozwiązanie, żeby wszystkie podmioty - i publiczne i prywatne - wiedziały jaką rolę mają pełnić w systemie
Debata była okazją do zadania pytań: Czy zastrzyk pieniędzy w postaci dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych byłby jakimś rozwiązaniem? Czy powinno być to ważnym źródłem finansowania prywatnego sektora zdrowia?
- Nie ma w tej chwili idealnego systemu prywatnych ubezpieczeń, ale myślę że ten początek, który kiedyś zrobiliśmy z kasami chorych, dzisiaj dałby nam wiele korzyści - mówił prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, prezes Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego i członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali. Wyjaśniał, że dałoby to możliwość obywatelowi, który ma nieco wyższy status finansowy, możliwość doubezpieczenia się i wybrania sobie technologii w procedurze medycznej, która u niego miałaby być zastosowana, ale cały czas przy założeniu równego dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych, z szeroką solidarną dostępnością do usług medycznych.
Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, odnosząc się do kwestii dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego i jego wpływu na sektor prywatny ochrony zdrowia podkreślił, że takie ubezpieczenia nawet bez wsparcia ze strony decydentów istnieją, rozwijają się i będą się rozwijać, tyle że wolniej.
- Przyjęcie jasnych regulacji prawnych o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych jest potrzebne ze względu na stabilność otoczenia prawnego, a także dlatego, że Polaków nie stać na płacenie za wiele usług medycznych z własnej kieszeni. Dlatego liczą na swojego pracodawcę albo na to, że kiedyś te ubezpieczenia komplementarne będą i każdy z nas będzie mógł z tego korzystać - ocenił.