- Strona główna
- Aktualności
- Ubezpieczenia zdrowotne
- System ochrony zdrowia
- Pytania i odpowiedzi
- Kontakt
- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Korzyści dla wszystkich
System ubezpieczeń wspiera zasadę solidaryzmu społecznego. W przypadku dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oznacza to, ze korzyści odniosą nie tylko ci, którzy wykupią dodatkowe ubezpieczenie, ale wszyscy pacjenci, także ci, którzy nie zdecydują się na dodatkowe ubezpieczenie. Ich czas oczekiwania do lekarza znacznie się skróci – miejsca w kolejkach zwolnią bowiem ci, którzy wykupili polisę zdrowotną. Dzieje się tak dlatego, że osoby wykupujące polisę, niejako „zwalniają” środki w systemie publicznym. NFZ będzie miał więc więcej pieniędzy na realizację świadczeń dla nieubezpieczonych dodatkowo. Pamiętajmy – więcej pieniędzy zawsze oznacza więcej świadczeń. A więcej świadczeń to mniejsze kolejki.
Co zapewnią dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne?
- lepszą dostępność do świadczeń medycznych dla wszystkich, ubezpieczonych i nieubezpieczonych dodatkowo osób,
- skrócenie kolejek w szpitalach i przychodniach,
- lepszy standard usług,
- nowocześniejsze procedury,
- więcej pieniędzy w powszechnym systemie ochrony zdrowia,
- więcej wykonywanych rocznie operacji, zabiegów, konsultacji,
Im więcej osób, tym niższe składki
Bardzo korzystne dla rozwoju dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych będą udogodnienia przewidziane dla pracodawców, np. możliwość finansowania składek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Im więcej osób zostanie objętych ubezpieczeniem, tym tańsze będą polisy. A dzięki temu dostęp do dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych będzie bardziej powszechny.
Jak to działa? Ubezpieczenia są takim rodzajem usług, w którym bardzo liczy się ryzyko, tj. prawdopodobieństwo wystąpienia niechcianego zdarzenia. To właśnie dlatego ubezpieczyciele preferują produkty grupowe, w których zdarzenia te rozkładają się na większą liczbę osób. Zmniejsza to ryzyko ponoszone przez TU, co oznacza, że za swoje usługi mogą zaoferować atrakcyjniejsze, czyli niższe ceny. A dzięki temu może z nich skorzystać więcej osób.
W przypadku ubezpieczeń zdrowotnych, TU biorą na siebie ryzyko związane z Twoimi chorobami, wypadkami, operacjami i innymi zdarzeniami związanymi z leczeniem. Dzięki opłacanej składce pacjent pewność, że w krótkim czasie zostanie umówiony na wizytę lekarską lub zabieg w szpitalu.
Obowiązkiem ubezpieczyciela jest takie kalkulowanie składek za usługi, aby zapewniały one bezpieczeństwo wszystkim klientom. Ryzyko choroby, zabiegu, czy operacji będzie tym mniejsze, im większa grupa klientów zdecyduje się na zakup polisy.
Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych
Towarzystwa Ubezpieczeniowe (TU) oferują kilka rodzajów polis zdrowotnych. W zależności od wariantu, różnią się one zakresem ochrony i dostępnych świadczeń.