- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
DUZ istnieją, co na to system?
Polskie Radio przytacza badanie, z którego wynika, że jedynie 28 proc. Polaków jest zadowolonych z funkcjonowania opieki zdrowotnej. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest niedostateczna ilość pieniędzy. Drugą coraz bardziej dotkliwy brak lekarzy. Gość radiowej Jedynki Jakub Szulc, ekspert EY do spraw sektora ochrony zdrowia, były wiceminister zdrowia, tłumaczył, że Polska nigdy nie była w czołówce, jeśli chodzi o liczbę lekarzy. Teraz średnia w UE wynosi 2,9 lekarza, czyli mamy o jedną trzecią lekarzy mniej.
Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP, gość PR 24, zwrócił uwagę, że badania OECD mówią tylko o osobach zatrudnionych na umowę o pracę. Dodał, że w Polsce w bardzo wielu przypadkach mamy do czynienia z lekarzami pracującymi na kontraktach. Gdyby uwzględnić tę sytuację, okazuje się, że w Polsce przypada 3,3 lekarza na tysiąc obywateli. Roczny budżet NFZ to 69 mld zł. – To tylko wydatki publiczne. Polacy jeszcze z własnej kieszeni dopłacają do leczenia 300 mld rocznie, gro środków przeznaczane jest na zakup leków, z czego tylko w niewielkim procencie są one refinansowane przez państwo – mówił ekspert. Ponadto przyznał, że przy obecnym poziomie składki i braku dodatkowych ubezpieczeń polski system nie może dobrze funkcjonować.
– Musimy mieć świadomość, że dodatkowe ubezpieczenia de facto już istnieją. Około 500 tys. Polaków ma dodatkowe ubezpieczenia. Nie ma barier systemowych są tylko finansowe – mówi dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego.
Źródło: Polskie Radio