- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
DUZ tematem posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia
Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia w środę (12 czerwca) wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zapewniał, że dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne mają być systemem wspomagającym, a nie zastępującym dla systemu opartego na publicznym płatniku.
Według Sławomira Neumann założenia do ustawy wprowadzającej dobrowolne dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne powstaną w ciągu kilku miesięcy. Ponadto wiceminister przekonywał, że dodatkowe ubezpieczenia nie ograniczą dostępu do leczenia osobom, które ich nie wykupią. Przeciwnie, będą realizowały zasadę solidaryzmu społecznego. Osoby, które skorzystają ze świadczeń zdrowotnych w ramach dodatkowych ubezpieczeń nadal będą podlegały obowiązkowi odprowadzenia składki do NFZ. Nie będą zatem obciążały funduszu kosztami leczenia.
Wiceminister podkreślił, że już dziś Polacy płacą za prywatne wizyty, opłacają prywatne abonamenty medyczne lub wykupują ubezpieczenia od kosztów hospitalizacji lub danej choroby. Dlatego jego zdaniem system ten wymaga uregulowania, także po to, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo korzystania z takich usług.
Posłowie opozycji wyrażali obawy, że system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych spowoduje ograniczenie dostępu do leczenia osobom, których nie będzie stać na ich wykupienie i doprowadzi do pogłębienia podziałów społecznych.