- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
DUZ uzdrowią opiekę medyczną
Polskie Radio Podaje, że istnieją trzy sposoby na znalezienie dodatkowego finansowania dla polskiego systemu ochrony zdrowia: zwiększenie składki zdrowotnej, wprowadzenie współpłacenia, a także dodatkowe ubezpieczenia.
Na polską opiekę zdrowotną muszą znaleźć się dodatkowe pieniądze - podkreśliła na antenie radiowej Jedynki Anna Janczewska-Radwan, minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Dodała, że najwyższy czas, by przygotować założenia do ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. W opinii ekspertki obecna sytuacja powoduje, że dyskusję polityczną na ten temat należy podjąć jak najszybciej, mimo, iż jest to rok wyborczy. Zdaniem Doroty M. Fal, doradcy zarządu ds. ubezpieczeń zdrowotnych Polskiej Izby Ubezpieczeń, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne są rozwiązaniem dobrym nie tylko dla systemu, ale także szpitali, przychodni i pacjentów.
Obecnie około milion Polaków posiada prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Zdaniem Doroty M. Fal wprowadzenie ubezpieczeń zdrowotnych na masową skalę, mogłoby sprawić, że w systemie publicznym zostanie więcej pieniędzy, ponieważ wszyscy pacjenci i tak w nim zostaną. Byłaby to zatem sytuacja, w której wygrywają wszyscy obywatele. Oznacza to, że w lepszy sposób byłaby wydawana większa ilość pieniędzy, a przy tym więcej pieniędzy „na głowę" pozostałoby w systemie publicznym.
Zdaniem ekspertki umasowienie ubezpieczeń zdrowotnych sprawiłoby również, że ich ceny stałyby się niższe. Dlatego środowisko apeluje o ustawę w sprawie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.
Źródło:
polskieradio.pl (2014-01-08), Krzysztof Rzyman, Sylwia Zadrożna, Grażyna Raszkowska, Sposoby na uzdrowienie służby zdrowia