- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia 2013
W zakładce portalu „Polecane publikacje” pojawił się przetłumaczony na język polski przez Polską Izbę Ubezpieczeń raportu „Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia (Euro Health Consumer Index - EHCI) 2013” przygotowany przez Health Consumer Powerhouse. Raport w wersji angielskiej opublikowany został 28 listopada 2013 r.
Raport EHCI to badanie, którego celem jest ocena jakości i wydajności poszczególnych krajowych systemów opieki medycznej, pogrupowanych w sześciu podkategoriach: „praw pacjentów i informacji”, „dostępności lub czasu oczekiwania na leczenie”, „wyników leczenia”, „zakresu i zasięgu usług”, „środków farmaceutycznych” oraz „zapobiegania”. Każdy wskaźnik jest następnie oceniany w trzystopniowej skali – wynik dobry, średni i niezadawalający.
W najnowszym wydaniu raportu, dotyczącym 2013 r., Polska zajęła 31. miejsce na 35. sklasyfikowanych krajów. Oznacza to spadek względem 2012 roku aż o 4 pozycje. Obecnie polski system ochrony wypada korzystniej jedynie od łotewskiego, rumuńskiego i serbskiego. Czołowe miejsce w Indeksie nadal zajmuje Holandia. Z punktu widzenia poszczególnych kategorii, Polska uzyskała bardzo niski rezultat pod względem „dostępności”, „zakresu i zasięgu usług” oraz „zapobiegania”. Co więcej, w żadnej ocenianej grupie nasz system nawet nie zbliża się do drugiej dziesiątki badanych krajów.
Raport EHCI przynosi również gorzką refleksję dotyczącą opieki medycznej w całej Europie. Jak wynika bowiem z badania, przepaść pomiędzy bogatymi i mniej zamożnymi krajami pogłębia się, co wpływa na poziom prywatnych wydatków pacjentów, czas oczekiwania na leczenie oraz dostęp do leków. Z drugiej jednak strony, widoczna jest ogólna poprawa jakości leczenia.
Autorem raportu Euro Health Consumer Index - EHCI jest Health Consumer Powerhouse. Wszystkie informacje i opinie zawarte w publikacji, są informacjami i opiniami pochodzącymi od autorów raportu.