Aktualności

Aktualności

12/11/2014

GUS nt. popytu na usługi opieki zdrowotnej

W pierwszym kwartale 2014 r. GUS przeprowadził cykliczne badanie ankietowe „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych”. Dotyczyło ono popytu gospodarstw domowych w Polsce na usługi opieki zdrowotnej w 2013 r. i problematyki z tym związanej. Wyniki badania zostały uogólnione na całą zbiorowość gospodarstw domowych i ich członków.
Z badania wynika, że Polacy nie leczą się z dwóch powodów: kolejek i braku pieniędzy. Na pytanie skierowane do gospodarstw domowych o przypadki nieskorzystania w 2013 r. z porad w placówkach specjalistycznej opieki zdrowotnej mimo istniejącej potrzeby, odnośnie wizyt u lekarzy specjalistów twierdząco odpowiedziało 4,9% gospodarstw, a u lekarzy dentystów  4,4%.

Główną przyczyną zaniechania wizyty u specjalisty był długi czas oczekiwania na termin wizyty (49,8% gospodarstw), a z wizyty u lekarza dentysty rezygnowano głównie z powodu braku pieniędzy (48,4% gospodarstw).

Wstępne wyniki badania wykazały, że co piąta osoba z badanej populacji (20,2%) była u lekarza specjalisty w ostatnim kwartale 2013 roku. Tylko 63,2% spośród nich otrzymała świadczenia w ramach NFZ, a 40,2% sfinansowało je ze środków gospodarstwa domowego.

Z usług stomatologicznych skorzystało blisko 11,5% badanych osób. Wizyty u lekarza dentysty w 70,9% finansowane były ze środków własnych gospodarstwa domowego, a w ramach NFZ w 30%.

Źródła: GUS , Medexpress