- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Instytut Wolności – debata i raport o stanie zdrowia i opiece zdrowotnej na najbliższe lata
Instytut Wolności zaprezentował raport „Analiza stanu zdrowia i opieki zdrowotnej na najbliższe lata”, który został pokazany podczas debaty na temat przyszłości polskiej opieki zdrowotnej. Raport podnosi takie tematy jak m.in. struktura opieki zdrowotnej: placówki publiczne i prywatne; wzrost znaczenia prywatnych placówek medycznych; konsolidacja rynku prywatnych usług medycznych; wydatki na zdrowie: publiczne i prywatne; wyraźna tendencja wzrostu prywatnych wydatków na ochronę, stan zdrowia Polaków w zestawieniu z prognozami epidemiologicznymi i demograficznymi; opis aktualnego stanu zdrowia wraz z analizą dostępności i jakości świadczeń medycznych.
W debacie udział wzięli minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, Jakub Szulc ekspert zdrowotny EY, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia 2008-2012), prezes zarządu PZU Zdrowie Paweł Kacprzyk i ekspert Instytutu Wolności Dariusz Godlewski.
Zdaniem Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła kreowanie polityki zdrowotnej przez ministerstwo powinno być oparte na dialogu. W mocniejszym stopniu powinny uczestniczyć w nim organizacje pacjenckie, obywatelskie, osoby pracujące w systemie i korzystające w nim. Wskazał, że należy zastanowić się nad wypracowaniem działania korzystnego dla pacjenta i systemu, pozwalającego racjonalniej wydawać środki.
Jakub Szulc jest zdania, że istotnym kłopotem jest defragmentacja rynku świadczeń zdrowotnych. Duża liczba podmiotów właścicielskich i organów tworzących szpitale utrudnia zarządzanie, a problem leży jednak głębiej i wiąże się z polską strukturą samorządową.
Paweł Kacprzyk powiedział, że takim podmiotom jak nasz, inwestującym w rynek zdrowia, od państwa brakuje przedstawienia jasnego miejsca w długiej perspektywie czasowej. Jesteśmy w stanie wpływać na modernizację całego systemu, bo siła i wiedza dostępna dla sektora prywatnego jest dostępna dla sektora państwowego. Ponadto w najbliższym czasie zamożność Polaków będzie rosła a wraz z nią oczekiwania w stosunku do dostępności usług i ich jakości.
Źródło: http://www.instytutwolnosci.pl/index.php/wydarzenia/343-prezentacja-raportu-zdrowotnego-2