- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Kolejki do lekarzy a potrzeba DUZ
Zgodnie z doniesieniami Faktu został pobity "rekord" pod względem oczekiwania na zabieg w Polsce. 68 letni pacjent przejdzie zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego za 15 lat. Gazeta wskazuje, że przy tak długim czasie oczekiwania na świadczenie, którego prywatne opłacenie wychodzi poza możliwości finansowe pacjenta, może on nie dożyć zabiegu.
Jak podaje Medexpress w wywiadzie z prof. Krzysztofem Rybińskim pacjenci coraz częściej są wypychani poza sektor publiczny. W sytuacji wydłużania się kolejki do lekarza, wydają prywatne pieniądze, żeby dostać się szybciej do lekarza komercyjnego. Analogicznie jest z refundacją. Jeżeli dostęp do leków refundowanych ogranicza się, należy więcej dopłacać ze swoich pieniędzy albo ograniczyć kupno leków. Doprowadza to do szybkiego stania się klientem szpitala.
Jak podkreśla profesor Rybiński „Coraz bardziej się starzejemy, a przez to koszty ochrony zdrowia gwałtownie rosną. (…) Polska przecież w porównaniu do PKB wydaje na ochronę zdrowia prawie najmniej albo najmniej w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Dlatego musimy to „unieść” prywatnie. Dlatego konieczne jest wprowadzenie mechanizmu, który umożliwi ludziom systematyczne oszczędzanie na pokrycie kosztów leczenia w przyszłości, bo państwo tego zapewniać nie będzie, bo jest zbyt słabe finansowo”.
Profesor wskazuje na potrzebę debaty publicznej poprzez uświadomienie społeczeństwu braku pieniędzy na leczenie i niezbędność samodzielnego oszczędzania na podstawowe potrzeby. Podkreśla również, że umożliwić to mogą takie mechanizmy jak prywatne ubezpieczenia. Ponadto profesor obawia się, że temat prywatnych ubezpieczeń nie stanie się „ważną osią debaty przed wyborami. Według niego może to spowodować, że istniejący kryzys i dramatyczny brak dostępu do lekarzy doprowadzą do tego, że zapłacą za to najbiedniejsi.
Artykuł Faktu:
http://www.fakt.pl/termin-operacji-za-15-lat,artykuly,421289,1.html
Wywiad z prof. Krzysztofem Rybińskim:
http://www.medexpress.pl/ludzie/sluchajcie-nie-ma-pieniedzy-na-wasze-leczenie/22436/?utm_source=INIS&utm_medium=email&utm_campaign=Nie+mamy+pieni%C4%99dzy+na+leczenie