- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Konieczna ustawa o DUZ
Podczas sesji poświęconej "Mapie zdrowia prywatnego", na Europejskim Kongresie Gospodarczym, sektor prywatnej ochrony zdrowia jest postrzegany bardzo pozytywnie przez inwestorów mimo wielu barier rozwoju. Co więcej, powiększa się on z roku na rok niezwykle dynamicznie. Uczestnicy sesji wskazywali, że w celu zagwarantowania rozwoju prywatnego sektora ochrony zdrowia, istotna jest przede wszystkim stabilność otoczenia prawnego. Dlatego możliwość i gwarancja racjonalnego planowania oraz rozwoju działalności uzależniona jest od czytelnych regulacji prawnych.
Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, powiedział, że dzisiaj na rynku funkcjonuje 130 podmiotów prywatnych i 110 podmiotów sprywatyzowanych. W sumie więc 240 podmiotów nie państwowych - prywatnych lub skomercjalizowanych - świadczy usługi przynajmniej w jednym zakresie dla pacjentów w trybie ostrym.
Jak dodała Anna Rulkiewicz, prezes zarządu Lux Med Sp. z o.o. „rynek prywatnej opieki medycznej jest bardzo dynamiczny i ciągle jeszcze niedojrzały. Jednak w kraju prawie 40-milionowym - bardzo perspektywiczny z punktu widzenia inwestora. Świadczą o tym transakcje kapitałowe. Oczywiście jest tutaj wiele barier - głównie to niedojrzałość regulacji prawnych. Są one poprawiane, zmieniają się albo... w ogóle ich nie ma.” W opinii prezes Rulkiewicz z biegiem czasu sektor prywatny ochrony zdrowia będzie coraz silniejszy. Bardzo ważne jest jednak, aby miał dodatkowe źródło finansowania. Dodała także, że „konieczna jest ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Polaków nie stać na płacenie za wiele usług medycznych z własnej kieszeni. Mimo że stajemy się krajem coraz bogatszym, to regulacje powinny stworzyć możliwość dostępności takich ubezpieczeń dla szerokiej populacji Polaków”.
Zdaniem prof. Pawła Buszmana, prezesa zarządu American Heart of Poland, „to, co udało się uzyskać prywatnemu sektorowi to przede wszystkim pokazanie innej jakości w opiece zdrowotnej. Konkurencyjność spowodowała, że dzisiaj usługi także w placówkach publicznych zyskały bardzo wiele na jakości.” Ponadto prezes AHP dodał: „Pokazaliśmy, że można wykorzystując kapitał prywatny budować równoległą, uzupełniającą strukturę - dostarczającą nowoczesne usługi medyczne, nie wykorzystując do tego celu pieniędzy budżetowych. To bardzo ważne. Z moich wyliczeń wynika, że nasze usługi są dla przeciętnego obywatela o 33 proc. tańsze, niż te same, świadczone przez szpital publiczny.”
Żródło:
http://finanse.wnp.pl/konieczna-ustawa-o-dodatkowych-ubezpieczeniach-zdrowotnych,226685_1_0_0.html