- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Obamacare wchodzi w życie
Republikanom w USA nie udało się zablokować w Kongresie reformy zdrowotnej Baracka Obamy, który obiecał, że zreformuje amerykański system opieki zdrowia tak, by zapewnić jak najbardziej powszechny system ubezpieczeń.
1 października 2013 r. w życie wszedł główny filar reformy Obamacare. Stanowi on o możliwości wyboru polis ubezpieczeniowych przez kilkadziesiąt milionów Amerykanów nie objętych ubezpieczeniem, których liczbę szacuje się obecnie na około 40 milionów.
Ubezpieczenia zdrowotne w USA były dotychczas dobrowolne, jednak od 1 stycznia staną się obowiązkowe. Trzy miesiące przed wejściem w życie nowych rozwiązań Amerykanie zostaną objęci system wyboru polis spośród czterech opcji - od tanich polis z wysokim udziałem własnym po kosztowne polisy, do których w razie choroby nie będzie trzeba wiele dopłacać.
Karę w wysokości od 1 do 2,5 procent rocznych dochodów będą musiały zapłacić osoby, które nie wykupią polisy. Z pomocy państwa będą mogli skorzystać ci, których nie stać na ubezpieczenie. Zostaną oni objęci państwowym ubezpieczeniem Medicaid lub otrzymają dofinansowanie z budżetu.
Założenia reformy wskazują, że pracodawcy będą zobowiązani do ubezpieczenia pracowników zatrudnionych na stałe, a pracujący na własny rachunek - do wykupienia polis na tzw. giełdach ubezpieczeń, które zostały wyemitowane 1 października.
W myśl reformy osoby młode będą mogły podlegać pod ubezpieczenie rodziców do 26 roku życia. Do tej pory obowiązywał limit 19 lat lub - w przypadku kontynuowania nauki - 22 lat.
System ubezpieczeń zdrowotnych pozostanie prywatny, mimo obowiązku wykupienia polisy. Firmy ubezpieczeniowe z kolei nie będą jednak już mogły podnosić składek osobom chorym ani odmawiać im usług.
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/944615,Reforma-zdrowia-w-USA-obroniona-Obamacare-wchodzi-w-zycie