- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
OECD: Polska z 4,4 proc. PKB na zdrowie
Polska wydaje około 4,4 proc. swojego PKB na ochronę zdrowia. Średnia europejska to około 7 procent, Są jednak państwa, które wydają znacznie więcej: między 8,9 a 16 procent PKB.
I tak na przykład Stany Zjednoczone wydają powyżej 16 procent PKB. Tamtejszy system opieki zdrowotnej różni się jednak znacząco od europejskiego. Powszechne ubezpieczenia zdrowotne zostało wprowadzone dopiero przez Baracka Obamę. Amerykanie nie odnotowują najwyższej długości życia a ponad 35 procent społeczeństwa cierpi na otyłość.
W Europie najwięcej na ochronę zdrowia wydają Niemcy, Szwecja, Norwegia, Holandia, Szwajcaria, Dania. Długość życia w tych krajach wynosi powyżej 80 lat. Dobre wskaźniki przeżywalności przy chorobie nowotworowej zanotowała Norwegia wysokim wskaźnikiem liczby lekarzy i pielęgniarek przypadających na 1000 mieszkańców może poszczycić się Szwajcaria i Norwegia.
Według danych OECD w Polsce w roku 2013 długość życia wynosiła 77,1 lat, podczas gdy w krajach OECD, do których Polska należy, oczekiwana długość życia wynosi 82 lata. W 2012 roku z powodu raka umierało 240 tys osób, mniej niż na Węgrzech, Łotwie i Danii, ale więcej niż w Republice Czeskiej, Norwegii czy Finlandii. Wskaźnik wydatków na zdrowie per capita w 2013 roku był w Polsce wyższy niż w Brazylii, czy na Łotwie, ale niższy niż w Estonii, na Litwie, Chile, czy nawet Rosji.
Źródło: http://www.termedia.pl/mz/OECD-Polska-z-4-4-proc-PKB-na-zdrowie-w-tyle-za-innymi-krajami,20702.html