- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
OECD – wydatki na ochronę zdrowia rosną
Wydatki na ochronę zdrowia w krajach OECD, do których należy także Polska w ciągu ostatnich 20 lat rosły szybciej niż PKB na mieszkańca. Eksperci obawiają się, że państwa mogą ich nie udźwignąć i zabraknie środków na inne cele, z kolei narastająca spirala kosztów pokrywanych ze środków publicznych nie wróży nic dobrego. W raporcie nt. fiskalno-finansowych aspektów i pułapek systemów ochrony zdrowia (Fiscal Sustainability of Health Systems: Bridging Health and Finance Persepctives) eksperci wskazują, że wydatki na ten cel pokrywane z podatków i innych wpływów państwa stanowią dziś w OECD ok. 6 proc. PKB. Przypuszcza się, że jeśli obecne tendencje nie ulegną zmianie, to za 15 lat udział ten wzrośnie do 9 proc.
W Polsce udział wydatków na ochronę zdrowia wynosi około 4,4 procent PKB, ale zauważana jest ogromna presja na ich zwiększenie. Publiczny system jest coraz bardziej niewydolny, rosną kolejki do lekarzy, a szpitale borykają się z zadłużeniem wskutek niedoszacowanych kontraktów. Tym samym rosną wydatki prywatne na ochronę zdrowia..
Źródło:
• http://www.oecd.org/publications/fiscal-sustainability-of-health-systems-9789264233386-en.htm
• http://www.termedia.pl/mz/Wydatki-na-zdrowie-rosna-szybciej-niz-PKB-Czy-je-udzwigniemy-,19474.html