- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Państwo samo sobie nie poradzi
W wywiadzie dla Rynku Zdrowia Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med i Pracodawców Medycyny Prywatnej, wiceprezydent Pracodawców RP, stwierdza, że ponieważ społeczeństwo starzeje się, wyzwań przed opieką zdrowotną przybywa, a presja płacowa pracowników placówek medycznych nadal będzie rosła, sektor publiczny nie poradzi sobie sam z tymi wszystkimi problemami. Według Prezes Rulkiewicz dyskusja, która miała miejsce w czerwcu 2018 r. podczas debaty "Wspólnie dla zdrowia", nie sprecyzowała jeszcze miejsca i roli sektora prywatnego w polskiej ochronie zdrowia. Dotychczas nie odbyła się osobna, szczegółowa debata, w której jasno, konkretnie strona rządowa oraz inni uczestnicy systemu określiliby rolę i zadania prywatnej medycyny w polskiej opiece zdrowotnej. Anna Rulkiewicz uważa, że ważne jest określenie roli i zadań sektora prywatnego w systemie ponieważ państwa nie stać na dbanie o zdrowie wszystkich Polaków.
- Jesteśmy dużym krajem, rosną potrzeby zdrowotne obywateli, stąd współpraca obu sektorów - publicznego i prywatnego - jest niezbędna. Trzeba więc uzgodnić na jakich zasadach oraz w których obszarach – mówi.
Jednocześnie Prezes Rulkiewicz podkreśla, że niezmiennie apeluje o to, aby zastanowić się, gdzie oraz w jaki sposób sektor prywatny może pomóc w usprawnianiu funkcjonowania całej opieki zdrowotnej. - Wspólnie szukajmy rozwiązań, ale musi się to odbywać na zasadach partnerskiej rozmowy między wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Odnosząc się do pytania o konkretne wnioski, które płyną z Debaty "Wspólnie dla zdrowia", Anna Rulkiewicz wskazuje, że w kwestii zasad finansowania świadczeń wielokrotnie formułowano ogólne stwierdzenie, że same publiczne środki nie wystarczą i należy szukać dodatkowych źródeł niezbędnych do pokrycia rosnących wydatków na świadczenia medyczne. Jednym z rozwiązań tego problemu mogą być dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, pełniące w systemie rolę uzupełniającą.
- I dobrze się stało, że zostało to jasno wyartykułowane. (…) Sektor prywatny dostosuje się do reguł, ale powinny być one jasno zdefiniowane i tworzyć dla niego trwałą perspektywę – powiedziała.