- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Polska na 31 miejscu w rankingu EHCI
Według najnowszego rankingu Health Consumer Powerhouse „Euro Halth Consumer Index 2014” przedstawionego w Brukseli, polska ochrona zdrowia wypada na tle innych państw bardzo niekorzystnie. Podobnie jak w roku 2013 wśród 36 państw nasz kraj znalazł się na 31 pozycji. Polsce przyznano 511 pkt. na 1 tys. możliwych tzn. o 10 mniej niż przed rokiem. Gorzej od Polski wypadły tylko: Litwa, Serbia, Czarnogóra, Rumunia oraz Bośnia i Hercegowina. Liderem indeksu jest z kolei Holandia, która wyprzedziła Szwajcarię, Norwegię, Finlandię i Danię.
Wśród krajów, które uzyskały więcej punktów niż Polska, znalazły się m.in. te, które wstąpiły do Unii Europejskiej później niż Polska - Bułgaria (547 pkt) i Chorwacja (640 pkt), a także takie, które do Unii nie należą - Albania (545 pkt) i Macedonia (700 pkt).
Autorzy raportu stwierdzili, że od wielu lat dziwi ich brak skupienia polskiej polityki na opiece zdrowotnej i ewidentna bezradność w kwestii poprawy fatalnych warunków. Ich zdaniem tak zła sytuacja ochrony zdrowia w Polsce nie może być tłumaczona kryzysem gospodarczym w Europie, ani poziomem zamożności. Przykładem tego może być Estonia, Łotwa czy Czechy, które w tym zakresie radzą sobie bardzo dobrze.
Dr Arne Bjoernberg, przewodniczący HCP i kierownik badań powiedziała, że "Polska musi wziąć się w garść i zająć takimi kwestiami jak niebezpiecznie długi okres oczekiwania na leczenie raka, zakażenia wewnątrzszpitalne, przywrócenie sprawiedliwości w służbie zdrowia, likwidacja anachronicznego zakazu aborcji i odbudowanie profilaktyki w leczeniu uzależnienia od tytoniu i alkoholu (...) Natomiast silnym punktem polskiej służby zdrowia jest opieka kardiologiczna".
Do wyników EHCI odniósł się rzecznik ministerstwa zdrowia Krzysztof Bąk, który zaznaczył, że jest to ranking konsumencki „Zdajemy sobie sprawę, że zadowolenie społeczne z tytułu ochrony zdrowia nie jest najwyższe, ale trzeba pamiętać, że od 2015 r. właśnie dlatego wprowadzamy pakiet onkologiczny i pakiet kolejkowy (…) Jesteśmy pewni, że to zadowolenie społeczne i dostęp do specjalisty na pewno będą lepsze.”
Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia publikowany jest od 2005 r.
Żródło: Rynek Zdrowia