- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Polski system potrzebuje DUZ
W wypowiedzi dla rynekaptek.pl dr Krzysztof Łanda, prezes Fundacji Watch Healthcare przekonuje, że Polacy należą do najszybciej starzejących się społeczeństw w Unii Europejskiej. Może to spowodować, że zjawisko zmniejszającej się populacji osób w wieku produkcyjnym przy zwiększającej się populacji w wieku poprodukcyjnym, będzie powodować wzrost kosztów opieki medycznej i zwiększanie się kolejek do lekarzy.
Pomysły na pozyskanie dodatkowych środków na ochronę zdrowia są różne jednak przewiduje się, że rozwiązaniem może okazać się wprowadzenie komplementarnych dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Ubezpieczenia te zapewniłyby dostęp pacjentom do najnowszych i najbardziej innowacyjnych metod leczenia, których nie finansuje się dzisiaj w systemie publicznym.
Według Krzysztofa Łandy dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne są przeznaczone w szczególności dla pacjentów o mniejszych zarobkach. Podkreślił on także, że jedno z badań potwierdziło, iż proponowane ceny są uznawane dla większości badanych za przystępne. DUZ są także korzystniejsze niż finansowanie trudno dostępnych świadczeń bezpośrednio, jednorazowo z kieszeni pacjenta. Ponadto rozwiązanie to odciążyłoby system finansowany przez NFZ, a więc zmniejszyłyby się kolejki do świadczeń finansowanych przez fundusz. Nie mniej wszystko pozostaje w rękach polskiego rządu, który od kilku lat deklaruje chęć wprowadzenia DUZ do polskiego systemu opieki zdrowotnej. Obecnie wszystko jednak pozostaje w sferze deklaracji.
Ekspert zwraca uwagę, że obecnie dostępną alternatywą na polepszenie sytuacji pacjentów, zarówno w kwestii dostępu do lekarzy, jak i nowoczesnego leczenia, są prywatne ubezpieczenia zdrowotne i rozwijający się segment polis lekowych.
„Warto przyjrzeć się ofercie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, póki polski decydent nie wprowadzi znaczących reform do systemu opieki zdrowotnej. Według mojej opinii, przyszłość powinna należeć do dodatkowych polis komplementarnych” – podkreśla Krzysztof Łanda.
Źródło: http://www.rynekaptek.pl/wywiad/ubezpieczenia-lekowe-powinny-byc-standardem,7692.html