- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Ranking: efektywność polskiej opieki zdrowotnej spadła o 6 miejsc
Jak podaje wydawana co roku analiza efektywności opieki zdrowotnej na świecie sporządzana przez redakcję Bloomberga, pierwsze i drugie miejsce zajęły takie państwa jak Hongkong i Singapur. Kraje te osiągnęły wskaźniki na poziomie odpowiednio 87,3 oraz 85,6 pkt, podczas gdy trzecia w rankingu Hiszpania otrzymała ich tylko 69,3.
Kolejne miejsca za pierwszą trójką zajęły: Włochy, Korea Płd., Izrael, Japonia, Australia, Tajwan i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Polska uplasowała się na 24. miejscu spadając aż o 6 miejsc w porównaniu do zeszłorocznego zestawienia. Średnia przewidywalna długość życia Polaków to zdaniem Bloomberga 77,5 lat, koszt leczenia per capita to 797 dol., natomiast w relacji do PKB wydajemy 6,3 proc.
W Stanach Zjednoczonych opieka medyczna kosztuje najwięcej na świecie (w relacji do PKB). Z kolei pod względem przewidywanej długości życia plasują się daleko od czołówki (dłużej żyje się aż w 25 krajach). Głębokiego spadku w rankingu, aż o 14 pozycji, doświadczyła Wielka Brytania.
W rankingu uwzględniono prawie 200 gospodarek. Dla tych, które spełniły odpowiednie kryteria (PKB per capita powyżej 5 tys. dol., populacja powyżej 5 milionów oraz przewidywalna średnia długość życia przynajmniej 70 lat), sporządzono wskaźnik efektywności służby zdrowia. Bloomberg wziął pod uwagę bezwzględny koszt leczenia, koszt w relacji do PKB oraz długość życia. Uwzględniono 56 krajów. Z zestawienia została wyłączona prawie cała Afryka, Bliski Wschód, Azja Płd.-Wsch. oraz duża część Ameryki Płd.
Więcej: www.forsal.pl