Aktualności

Aktualności

26/01/2016

Raport EHCI 2015: wynik dla Polski gorszy niż w 2014

W dorocznym rankingu Euro Health Consumer Index (Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia), Polska uzyskała 523 punkty na 1000 możliwych i uplasowała się na 34, przedostatnim miejscu. Dla porównania Holandia zdobyła 916 punktów. Na ostatnim miejscu znalazła się tylko Czarnogóra, przed nami natomiast Albania, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Czechy i Słowacja.


• Osiem krajów uzyskało więcej niż 800 punktów (wszystkie z Europy Zachodniej).
• Czechy  to najwyżej punktowane państwo z Europy Środkowo-Wschodniej (uzyskały 760 punktów tj. jedynie o 14 punktów mniej niż Austria).
•    Słowacja uzyskała 653 punkty.


Według analityków luka między bogatymi państwami a krajami mniej zamożnymi zmniejsza się. Mimo, że w 2014 roku Polska uzyskała 511 punktów to zajęła wyższe - 31 miejsce. Oznacza, że nie do końca nadąża za postępem podczas gdy inne kraje starają się bardziej. Polska odnotowuje lepsze wyniki niż Słowacja i Węgry i nieco gorsze niż Wielka Brytania, jeżeli chodzi o śmiertelność noworodków na 1000 urodzeń. Natal jednak posiada znacząco słabsze wyniki niż Estonia, Szwecja, czy Luksemburg, który w publikowanym zestawieniu okazał się najlepszy.
„W 2009 roku plasowaliśmy się na 26. miejscu, co oznacza spadek w przeciągu 6 lat o 9 miejsc” – komentuje Anna Janczewska-Radwan z Business Centre Club (BCC) i dodaje, że konieczna była i jest nadal wnikliwa analiza rankingu oraz wypracowanie programu naprawczego i jego wdrożenie. Zdaniem ekspertki „naszym zdaniem wskazane jest, by program takich działań naprawczych odnosił się zarówno do perspektywy krótkookresowej, gdzie efektów można się spodziewać kosztem niewielkich nakładów finansowych, jak również dotyczył dłuższej perspektywy, wymagającej większych nakładów do poprawienia określonych wskaźników tego rankingu, tak ważnych dla nas wszystkich”.


Euro Health Consumer Index jest publikowany od 2005 roku. Szwedzki ranking monitoruje opiekę zdrowotną 35 krajów w oparciu o  48 parametrów, w tym miedzy innymi: przestrzeganie praw pacjenta i dostęp do informacji, dostępność opieki, wyniki leczenia, wachlarz usług, profilaktykę i zużycie leków. Opracowywany on jest na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz niezależnych badań, prowadzonych przez Health Consumer Powerhouse Ltd, firmę prywatną z siedzibą w Szwecji, która ocenia standard opieki zdrowotnej w Europie i Kanadzie, wzmacniając pozycję pacjentów i świadczeniobiorców.

Autorem raportu Euro Health Consumer Index - EHCI jest Health Consumer Powerhouse. Wszystkie informacje i opinie zawarte w publikacji, są informacjami i opiniami pochodzącymi od autorów raportu.

Źródła:
•    http://www.termedia.pl/mz/EHCI-2015-Polska-na-przedostatnim-miejscu-jest-gorzej-niz-w-2014,20627.html


http://gu.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=59291:bcc-czas-na-napraw-systemu-ochrony-zdrowia&catid=92&Itemid=95