- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Senat: debata na temat reformy w ochronie zdrowia
11 kwietnia br. odbyła się w Senacie debata pt.: "Zdrowie Polaków 5.10.15". Inicjatorem debaty był wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, który podkreślił , że w ocenie 80 proc. Polaków obecny system opieki zdrowotnej funkcjonuje źle, zatem debata o zmianach jest niezbędna. Podczas debaty Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przekonywał, że system opieki zdrowotnej nie potrzebuje rewolucji lecz korekty. Zdaniem wiceministra system opieki zdrowotnej ustabilizował się. Obecnie potrzebna jest poprawa jego spójności i efektywności. Z kolei przedstawiciele opozycji wskazywali na potrzebę gruntownych zmian systemu. Przypomniał, że w marcu minister zdrowia przedstawił strategię zmian w systemie ochrony zdrowia oraz kierunki reformy NFZ.
W ocenie wiceprezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - Marcina Pakulskiego, system potrzebuje korekty, ponieważ mimo "podwojenia w ciągu kilku lat wydatków na ochronę zdrowia, odczucie Polaków jest takie, że jest coraz gorzej".
Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) uważa natomiast, że obecny "system trzeba zresetować". - Mamy system, który rozpadł się na naszych oczach - mówił Bolesław Piecha. Ponadto wskazał, że resort zdrowia zmierza w kierunku urynkowienia, a - jak przekonywał - "w systemie opieki zdrowotnej zasady wolnorynkowe nie sprawdzają się". Stwierdził również, że „przyczyną komercjalizacji jest ucieczka od odpowiedzialności. Chodzi o przerzucenie jej, na kogo się da, np. na samorządy”.
Głos zabrał również Marek Balicki, były minister zdrowia, który wskazał na niewystarczalność niewielkich korekt obecnego systemu.
http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Senat-debatowali-o-reformie-w-ochronie-zdrowia-korekta-czy-gruntowna-zmiana,129601,14.html