- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Ubezpieczenia zdrowotne dla pracowników
8 września br., podczas pierwszego dnia XXV Forum Ekonomicznego w Krynicy dyskutowano m.in. na temat dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników (UZP). Projekt jest wynikiem współpracy wiodących podmiotów z branży medycznej i ubezpieczeniowej, a także ekspertów z zakresu prawa i ekonomii oraz strony rządowej. Przedstawia on ideę dodatkowych zdrowotnych ubezpieczeń pracowniczych o charakterze powszechnym. Jest to propozycja rozwiązania systemowego, wprowadzającego w obecnie funkcjonujące struktury ochrony zdrowia dodatkowego płatnika składki ubezpieczeniowej oraz instytucji, poza NFZ, będących płatnikiem świadczeń medycznych.
W trakcie panelu wskazywano, że jedną z ważniejszych przyczyn absencji chorobowej w Polsce są m.in. schorzenia narządu ruchu. Tymczasem średni czas oczekiwania na wizytę u ortopedy i traumatologa wynosi aż 17 miesięcy. Paneliści zgodzili się, że aby zapewnić skuteczność takich ubezpieczeń powinny one być obowiązkowe oraz funkcjonować w formie umów grupowych. Polisy obejmowałyby swoim zakresem medycynę pracy, profilaktykę zdrowotną, hospitalizacje planowe oraz, docelowo, np. świadczenia rehabilitacyjne. UZP finansowane byłyby głównie przez pracodawców. W trakcie debaty Dorota M. Fal, doradca zarządu w Polskiej Izbie Ubezpieczeń, zwróciła uwagę, że wprowadzenie UZP przyniesie wiele korzyści, od skrócenia kolejek do specjalistów, poprzez zmniejszenie absencji chorobowej, aż po odciążenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.
Uczestniczący w dyskusji wiceminister zdrowia Sławomir Neumann przyznał, że „takie ubezpieczenia - nie będące związane z Narodowym Funduszem Zdrowia - mogą istotnie rozbudować system finansowania lecznictwa w Polsce. Zagrożenie dla tego rozwiązania kryje się przede wszystkim w kosztach składki ponoszonych przez pracodawców. Z tego powodu bardzo ważne będzie podejście ministra finansów, czyli jego przekonanie, że UZP opłaca się całej gospodarce. A jeśli tak, to należy rozważyć wprowadzenie ulg dla pracodawców ponoszących koszty składki takiego ubezpieczenia.” Z kolei Powołując się na własne doświadczenia, Paulina Pogorzelska, dyrektor departamentu zarządzania zasobami ludzkimi PSG i Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med podniosły, że o ile w pierwszym roku wprowadzenia abonamentów medycznych absencja chorobowa rośnie (pracownicy przeprowadzają badania w ramach udostępnionej im opieki medycznej), to w dłuższej perspektywie zaczyna ona maleć i przynosi wymierne korzyści finansowe. W opinii Tadeusza Jędrzejczyka, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, wdrożenie ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników to z jednej strony decyzja polityczna, ale z drugiej strony ma też wymiar bardzo praktyczny. „Chodzi o to, aby ubezpieczenia pracownicze było uzupełnieniem, a nie konkurencją dla świadczeń finansowanych z powszechnej składki zdrowotnej. Trzeba przecież pamiętać o deficycie specjalistów w wielu dziedzinach medycyny. Konkurencyjne ubezpieczenia mogą ten deficyt powiększać.” Tadeusz Jędrzejczyk przyznał jednak, że każdy pomysł odchodzący od monopolu jednego płatnika świadczeń zdrowotnych może się spotkać ze społeczną akceptacją.