- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Wiceminister zdrowia o dodatkowych ubezpieczeniach
W wywiadzie dla PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podkreślił, że poziom debaty w sprawie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych uderza w pacjentów, którzy są straszeni, że pozostaną bez opieki medycznej gwarantowanej przez NFZ. Minister wskazuje, że polisy zdrowotne wykupiło już kilkaset tysięcy osób dlatego „zamykanie na to oczu i mówienie, że tego nie ma, jest nie tylko nieuczciwie, ale świadczy także o złej woli”. W odpowiedzi na pytanie dlaczego resortowi zdrowia zależy na wprowadzeniu dodatkowych ubezpieczeń i czy jest to recepta na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia Minister Neumann wskazuje:
- Chcemy opisać system, który już funkcjonuje i dać mu szansę rozwoju. Celem MZ jest to, by dodatkowe ubezpieczenia nie były ekskluzywnym produktem tak, jak jest dziś, ale żeby mogło z nich korzystać 10-12 mln Polaków. (…) Środki pochodzące od firm ubezpieczeniowych będą mogły wykorzystywać przychodnie i szpitale publiczne. Po wykonaniu kontraktu z NFZ lecznice mogłyby używać swoich rezerw do przyjmowania pacjentów w ramach dodatkowych ubezpieczeń. Zdarza się, że świadczenia zakontraktowane przez NFZ wykonywane są do godz. 13-14, a w kolejnych godzinach sprzęt nie jest używany. Dzięki temu szpital mógłby zwiększać swoje dochody, a to służyłoby wszystkim pacjentom, także tym nieubezpieczonym.
Prywatne ubezpieczenia nie zastąpią systemu publicznego, one będą tylko uzupełnieniem. Nie można okłamywać ludzi i mówić im, że w ochronie zdrowia wszystko jest bezpłatne, bo to nie prawda – dodaje Minister.
W rozmowie Minister Naumann odniósł się również do kolejki, w której pacjenci czekają na uzyskanie świadczenia finansowanego przez NFZ. Podkreślił, że osoba posiadająca dodatkowe ubezpieczenie i która z niego skorzysta, zwalnia miejsce w kolejce. Nadmienił, że składka osoby, która wpłacana jest do NFZ, jest przekazywana na leczenie innych. Jego zdaniem, jest to przejawem solidaryzmu społecznego. Z kolei te osoby, które nie wykupią dodatkowych ubezpieczeń nadal będą korzystać z tego, że za ich leczenie będzie płacił NFZ, natomiast dodatkowe środki z ubezpieczeń dobrowolnych trafią także do systemu publicznego jednocześnie zasilając go. W wywiadzie Minister dotknął także tematu zachęt finansowych, jakie przewiduje państwo dla osób wykupujących dodatkowe ubezpieczenia. Zapraszamy do zapoznania się z całą treścią wywiadu.
http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Wiceminister-zdrowia-o-bledach-lekarskich-i-dodatkowych-ubezpieczeniach,130852,14,0.html