Aktualności

Aktualności

07/12/2015

Wydatki bezpośrednie na ochronę zdrowia w systemach opieki zdrowotnej w UE

Zgodnie z informacją podaną w raporcie HOPE, nie ma na świecie systemu ochrony zdrowia, w którym można obyć się bez współpłacenia. Według polskich ekspertów współpłacenie pomaga ograniczyć marnotrawstwo w ochronie zdrowia. Niewielkie dopłaty do wizyt lekarskich umożliwiłyby skrócenie kolejek do lekarzy POZ, wyeliminowanie tzw. nadwizyty. Z kolei drobne dopłaty do rachunków za leki refundowane pomagają ograniczyć nadmierne ich spożycie, utrzymać w ryzach ceny.


Raport także wskazuje, że na pytanie o Współpłacenie, większość Europejczyków reaguje nieprzychylnie. Zadeklarowani przeciwnicy współpłacenia, gdy sami zaczynają chorować, decydują się na dopłaty. W rozwiniętych krajach Europy zachodniej można wykupić ekstra pakiety z dodatkowymi gwarancjami ubezpieczeniowymi tj. za niewielką dopłatę do składki można ubezpieczyć się przed… współpłaceniem.


W Polsce wydatki bezpośrednie mają formę współpłatności i płatności bezpośrednich. Stanowią one 30 proc. wydatków na opiekę zdrowotną i w największym stopniu obciążają prywatne gospodarstwa domowe. W innych państwach europejskich dopłaty są oficjalne, lub nieoficjalne.

Raport prezentuje tabelaryczne ujęcie rodzajów wydatków bezpośrednich w poszczególnych krajach, wysokość wydatków bezpośrednich w podziale na podkategorie i in.

Źródło:http://www.termedia.pl/mz/Wydatki-bezposrednie-na-ochrone-zdrowia-w-systemach-opieki-zdrowotnej-w-Unii-Europejskiej,20030.html