- 22/05/20
Health Challenges Congress - pojedynek ekspertów pt. "W jaki sposób finansować ze środków publicznych prywatne placówki medyczne?"
21 maja 2020 r., podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14 maja-14 lipca 2020 r.),
- 02/05/20
60 proc. Polaków będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej po epidemii
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Badań Zmian Społecznych, prawie 60 procent Polaków zadeklarowało, że po epidemii będzie korzystać z prywatnej opieki medycznej, spośród tych osób 13 procent nie korzystało dotąd z takiej opieki, ale ma zamiar zacząć.
- 29/04/20
Deloitte: zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrośnie po pandemii
Po pandemii wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi, oszczędnościowymi i emerytalnymi - ocenia ekspert firmy Deloitte.
Aktualności
Założenia ustawy o DUZ do końca 2013 r.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” do końca 2013 r. Ministerstwo Zdrowia zamierza przedstawić założenia do projektu ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.
Szacunki Polskiej Izby Ubezpieczeń pokazują, że w 2013 r. Polacy wydadzą z własnej kieszeni 34-35 mld zł (w tym ok. 1 mld zł na polisy zdrowotne i abonamenty w firmach medycznych). Wejście w życie przepisów o powszechnym prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym może zwiększyć udział rynku dodatkowych ubezpieczeń i abonamentów w prywatnych wydatkach na leczenie do 22-34%.
„Mamy zapewnienie z resortu zdrowia, że do końca roku będzie gotowy projekt przepisów o prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych” – mówi Dorota Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych. „Liczymy, że pozwoli on objąć ubezpieczeniami jak największą część społeczeństwa, także mieszkańców małych miejscowości” – dodaje.
Na dowód tego Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że prace nad wprowadzeniem odpowiednich regulacji są już mocno zaawansowane. Ponadto DGP dowiedziała się nieoficjalnie, iż w nowym porządku prawnym, posiadający polisę pacjent będzie mógł wybrać, czy chce być leczony w prywatnej placówce zdrowotnej czy też publicznej.
„Sytuacja finansowa Narodowego Funduszu Zdrowia nie jest zbyt dobra. Nie zapewni on wystarczających środków na finansowanie usług zdrowotnych, tym bardziej że nasze społeczeństwo szybko się starzeje i będzie częściej korzystało z placówek zdrowotnych” – podkreśla Dorota Fal.
W ocenie Aleksandry Polakowskiej-Szymańskiej, dyrektor departamentu zarządzania produktami grupowymi w Axa Życie, nowe regulacje powinny wreszcie uporządkować rynek polis zdrowotnych, a także doprowadzić do ich rozpowszechnienia. Z kolei szansę zaistnienia na rynku będą miały polisy masowe. Wówczas dopiero będzie można mówić o atrakcyjnym koszcie takiego produktu dla klienta.
„Chcielibyśmy zaistnieć w obszarze zdrowia. Czekamy na zmianę regulacji, aby móc mocno wejść w ten obszar działalności” – zaznaczył Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU w rozmowie z DGP w Krynicy podczas Forum Europejskiego.
Więcej na ten temat w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w artykule Elżbiety Glapiak zatytułowanym „Prywatne polisy zdrowotne coraz bliżej. Ubezpieczyciele liczą na spore zyski”